20marmarketing mobilny

Marketing mobilny – czym jest i czy się opłaca?

Marketing mobilny (z ang. Mobile Marketing) – to wszelkie działania reklamowe, które promują produkty i usługi za pośrednictwem urządzeń mobilnych, takich jak tablety i smartfony.

W marketingu mobilnym wykorzystujemy cechy najnowocześniejszej technologii mobilnej, w tym usługi lokalizacyjne, w celu dostosowania kampanii marketingowych w oparciu o lokalizację danej osoby.

Marketing mobilny to sposób na dotarcie do klientów poprzez nowe technologie mobilne, które można wykorzystywać do stworzenia spersonalizowanej promocji towarów lub usług dla potencjalnych klientów, którzy są stale podłączeni do internetu.

Wizerunek nowoczesnej strony WWW zależy między innymi od tego, czy posiada ona wersję dedykowaną na urządzenia przenośne.

Urządzenia mobilne – historia

Początki marketingu mobilnego sięgają pierwszych lat XXI wieku. W tych czasach ludzie nie mieli jeszcze dostępu do zaawansowanych technologicznie smartfonów, ale zwykłe urządzenia mobilne mogły komunikować się za pomocą rozmów telefonicznych, a także wiadomości SMS – czyli krótkich wiadomości tekstowych.

To właśnie za pomocą popularnych niegdyś SMS ów firmy przeprowadzały pierwsze działania marketingowe skupiające się na mobile marketingu – klienci poprzez ów wiadomości SMS byli informowani o aktualnych promocjach czy atrakcyjnych ofertach.

mobilny marketing informujący o aktualnych promocjach

Telefon komórkowy w tych czasach nie był dostępny dla każdego z uwagi na ówczesne wysokie ceny urządzeń mobilnych, czy też koszty samych rozmów telefonicznych oraz sms ów.

Dziś już mało kto wysyła oferty promocyjne poprzez wiadomości SMS – głównie dlatego, iż poprzez rozwój mediów społecznościowych, aplikacji mobilnych, czy też samych stron WWW mamy znacznie większe możliwość, jeśli chodzi o marketing mobilny.

Oczywiście, po dziś dzień marketerzy call center często dzwonią do nas z ofertami różnych produktów czy usług, jednak wiemy, jak bardzo zniechęcający jest taki rodzaj marketingu mobilnego.

Narzędzia marketingu mobilnego

Główne narzędzia marketingu mobilnego to:

  • treści promocyjne w mediach społecznościowych
  • content marketing mobilny
  • rozmowy telefoniczne
  • aplikacje mobilne
  • strony mobilne
  • kody QR
  • SMSy
  • MMSy

Dodatkowo, w zależności od technologii użytych w przypadku stworzenia naszej strony internetowej oraz zgód użytkownika, mamy możliwość pobierania numeru telefonu klienta, który odwiedził naszą witrynę. Codziennie w zasięgu ręki są numery telefonów potencjalnych konsumentów zainteresowanych naszą ofertą firmy.

mobilny marketing informujący o aktualnych promocjach
Aplikacje mobilne stanowią trzon marketingu mobilnego

Poniżej omówimy kilka najważniejszych form, które pomogą Ci dotrzeć do użytkowników i tym samym zwiększać sprzedaż.

Marketing mobilny w mediach społecznościowych

Użytkownicy na całym świecie używają social mediów zarówno jako źródła informacji, jak i w kwestii komunikacji z innymi ludźmi – budowanie marketingu na Facebooku czy Instagramie to nie tylko kluczowy element strategii reklamy w social media, ale także właśnie w marketingu mobilnym, ponieważ to najczęściej na smartfonie korzystamy z mediów społecznościowych.

To co zwraca szczególną uwagę to odpowiedni kontakt z klientami, rzetelne i sprawne odpowiadanie na wiadomości od klientów, a także regularne wstawianie postów – to, czy zdecydujesz robić się to za pomocą specjalistów ds. social media czy może zlecisz to własnym pracownikom – zależy już tylko od Ciebie.

Marketing treści w marketingu mobilnym

Marketing treści w kwestii marketingu mobilnego to głównie tworzenie infografik z myślą o pozyskiwaniu klientów właśnie ze smartfonów.

Mobilny marketing treści to strategia marketingowa, której elementy koncepcyjne, techniczne, wizualne, tekstowe i związane z kampanią są zoptymalizowane tak, aby angażować użytkowników mobilnych.

Jest to o tyle ważne, że dla większości internautów urządzenia mobilne są głównym urządzeniem, na którym szukają odpowiedzi na pytania, czytają artykuły, przeglądają media społecznościowe i oglądają filmy.

Kody QR w marketingu mobilnym

Kody QR to krótkie, dwuwymiarowe grafiki, które po zeskanowaniu przez urządzenie mobilne mogą kierować użytkowników na określone treści – plakaty, pliki multimedialne, strony internetowe czy też kupony rabatowe.

Co prawda w marketingu internetowym są rzadko spotykane, ale w dalszym ciągu można je często spotkać chociażby w czasopismach.

Zalety marketingu mobilnego w e-commerce

Urządzenia mobilne, zwane również smartfonami na stałe weszły do naszego życia.

Dziś już nikt nie wyobraża sobie życia bez urządzeń przenośnych, które stanowią stałe połączenie człowieka z źródłem informacji z całego świata świata, jakim jest internet. Działania marketingowe ukierunkowane na mobilny marketing pozwalają dotrzeć z ofertą firmy do nowych klientów w całym internecie.

Główną zaletą marketingu mobilnego jest fakt, iż liczba użytkowników smartfonów stale rośnie i obecnie znacznie przewyższa liczbę użytkowników komputerów stacjonarnych, dlatego też nie należy ignorować możliwości dotarcia do odbiorców tego kanału.

zalety marketingu mobilnego
Zalety marketingu mobilnego

Kolejną zaletą jest to, iż smartfony są stałym narzędziem zarówno pracy jak i rozrywki dla większości osób. Stale przeglądamy mobilne strony w internecie – nieustannie także korzystamy z aplikacji mobilnych i coraz więcej firm decyduje się na zbudowanie swojej własnej, dedykowanej aplikacji.

Dzieje się tak dlatego, że marketing mobilny daje nie tylko większe możliwości dotarcia do docelowej grupy odbiorców w dowolnym miejscu i czasie, ale także dzięki narzędziom jak aplikacje mobilne tworzy silniejsze doświadczenia użytkownika, które wykraczają poza standardowy baner reklamowy.

Marketing mobilny oferuje szeroki wachlarz możliwości interakcji z użytkownikami na bardziej osobistym poziomie. Dziś możemy zwracać się do znacznie bardziej sprecyzowanej grupy odbiorców, którą budujemy nie tylko ze względu na wiek, płeć i lokalizację, ale również zainteresowania i dane dotyczące przeglądania stron mobilnych, a także inne czynniki, które dają możliwość dotarcia do konkretnego segmentu docelowego, w ramach określonego profilu odbiorców.

Strony internetowe w marketingu mobilnym

W dzisiejszych czasach strony internetowe muszą być dostosowane nie tylko pod marketing mobilny, ale przede wszystkim musza prezentować odpowiednią wydajność na urządzeniach mobilnych.

marketing mobilny w aplikacjach

Narzędzia marketingu mobilnego
Źródło: dotcominfoway.com

Jeśli strona nie będzie dostosowana do konsumentów przeglądających Internet za pomocą urządzeń mobilnych, korzystających z telefonów czy tabletów – tacy klienci po prostu nie spędzą dużo czasu na naszej stronie, co zaowocuje tym, iż skuteczność naszej reklamy może być znacznie gorsza.

Dlatego kluczowe jest, aby być nie tylko widocznym w wyszukiwarce, ale także aby umożliwić użytkownikom, niezależnie od urządzenia, na jakim się znajdują, swobodne przeglądanie treści na naszej stronie.

digitix logo

DIGITIX
ul. Kapitałowa 4
35-213 Rzeszów

NIP: 7941818713
REGON: 520659357

Zadzwoń do nas:
888-697-308

Napisz do nas:
biuro@digitix.pl

Copyright © 2023 DIGITIX - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Polityka prywatności - Polityka Cookies

Scroll to top