
Pozycjonowanie lokalne
Pozycjonowanie lokalne Google Moja Firma to proces, który poprawia widoczność strony w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Skutecznie przeprowadzamy działania dotyczące pozycjonowania lokalnego - pomagamy naszym klientom uzyskać wyróżniające się pozycje na tle konkurencji w ruchu lokalnym.
62,8%
Średni wzrost wizyt stacjonarnych
56,48%
Więcej transakcji lokalnych
148%
Wzrostu ruchu z wyników wyszukiwania lokalnego
46%
Więcej telefonów od klientów znajdujących się w pobliżu
Pozycjonowanie lokalne – czym jest i jak je skutecznie realizować?
Wiemy już, czym jest pozycjonowanie lokalne, czym więc są lokalne wyniki wyszukiwania?
Otóż w ich przypadku, zanim pojawią nam się tzw. globalne wyniki organiczne, wyświetlane są trzy najlepiej widoczne wizytówki Google Maps, znajdujące się w podobnej lokalizacji, w której znajduje się wyszukujący.
Lokalne wyniki wyszukiwania to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie klientów szukających usług czy produktów oferowanych przez naszą firmę na regionalnym rynku.
Jeśli profil działalności Twojej firmy skupia się na stacjonarnym działaniu, koniecznie zastanów się nad pozycjonowaniem lokalnym. Jeśli jednak lokalne zapytania w ogóle Cię nie interesują (np. gdy sprzedajesz wyłącznie wysyłkowo) lub nie masz stacjonarnej siedziby firmy – wtedy niestety niewiele możesz zrobić w zakresie pozycjonowania lokalnego.
Pozycjonowanie w lokalnych wynikach wyszukiwania – jak zacząć?
Pozycjonowanie lokalne w wyszukiwarce Google zaczynamy od zbudowania wizytówki firmy w Google Moja Firma, aby była ona widoczna w wynikach wyszukiwania powiązanych z daną lokalizacją.
Każda firma, która posiada adres, czyli fizyczną lokalizację lub działa na danym obszarze geograficznym, może skorzystać z pozycjonowania lokalnego w celu zdobycia potencjalnych klientów z danego obszaru.
Stworzenie samej wizytówki Google Moja Firma jest jednak dopiero pierwszym krokiem, aby pojawić się w Mapach Google i zacząć pozycjonowanie strony na rynku lokalnym. Nie da się tego zrobić też od razu – aby rozpocząć pozycjonowanie regionalne, Google musi potwierdzić naszą lokalizację.
Najczęściej robi to w ten sposób, iż wysyła tradycyjny list pocztowy z kodem na adres firmy, który podaliśmy w Google Moja Firma.
Warto więc jednak zadbać o to, aby pod adresem, który podaliśmy była skrzynka pocztowa – list nie jest bowiem polecony i listonosz tradycyjnie zostawia go po prostu w skrzynce. Jest jeszcze jedna wada takiego rozwiązania – zanim list do nas dotrze, mija od średnio od 10 do nawet 25 dni – w zależności od przychylności poczty polskiej.
Dlatego zdecydowanie warto jest dużo wcześniej założyć wizytówkę Google Moja Firma, nawet jeśli jeszcze nasza strona internetowa czy w ogóle nasz biznes nie rozpoczął jeszcze działalności.
Zdarza się jednak, że Google nie wymaga od nas potwierdzenia swoich danych za pomocą przekazu pocztowego – dzieje się tak zazwyczaj, gdy już wcześniej zakładaliśmy jakieś wizytówki oraz potwierdziliśmy je drogą pocztową.
Lokalne SEO – jak działa wyszukiwarka Google?
Aby zrozumieć, jak dokładnie działa pozycjonowanie lokalne musimy wiedzieć, iż każdy użytkownik jest powiązany z konkretną lokalizacją – wyszukując w Google słowa kluczowe związane z jakimiś usługami lub produktami zawsze pod wynikami wyszukiwarki Google pojawi się mini mapa z trzema pozycjami (znana również z ang. map pack).
Wyniki wyszukiwania lokalnego premiują tę stronę internetową, która jest najlepiej zoptymalizowana pod pozycjonowanie lokalne. Lokalne SEO to więc najlepszy sposób, aby zdobyć klientów z tej konkretnej lokalizacji, na której obszarze nasza firma działa.
Google bierze pod uwagę setki czynników zarówno na Twojej stronie, jak i poza nią, aby określić, czy dla użytkowników poszukujących haseł związanych z Twoją firmą jest ona istotna i odpowiednia do wyświetlenia w wynikach wyszukiwania, jeżeli chodzi o pozycjonowanie lokalne.
Czynniki te tworzą Twój wizerunek, jeżeli chodzi o wyszukiwarkę Google, z której korzysta dziś niemalże cały internetowy świat.
Google Moja Firma – skuteczny sposób na zwiększenie widoczności strony internetowej
Pozycjonowanie lokalne Google w organicznych wynikach wyszukiwania należy zacząć od odpowiedniego uzupełnienia wizytówki Google Moja Firma. Rzeczy, które są wymagane do uzupełnia wizytówki Google to:
- Nazwa firmy
- Adres
- Kategoria firmy
Rzeczy, które zdecydowanie pomagają zwiększyć zasięg pozycjonowania lokalnego to:
- Aktualny numer telefonu do firmy
- Adres strony internetowej
- Opis firmy
- Zdjęcia
- Karuzela z produktami
- Wpisy
- Opis oferowanych usług
- Atrybuty
Lokalne pozycjonowanie a optymalizacja strony Twojej firmy
Uzupełnienie wizytówki Google Moja Firma to dopiero początek.
Odpowiednia optymalizacja strony internetowej pod wyszukiwanie lokalne pozwoli nam zaistnieć i być konkurencyjnym na rynku lokalnym SEO.
W ramach pozycjonowania lokalnego warto przeprowadzić szereg działań w celu zwiększenia widoczności strony internetowej na frazy lokalne.
Optymalizacja strony on-site
Nie tylko nasza Wizytówka Google musi zawierać wszystkie dane o naszej firmie jeśli chodzi o pozycjonowanie lokalne – na naszej stronie internetowej warto zadbać o frazy lokalne.
Na przykład, jeśli jesteśmy fryzjerem damskim we Wrocławiu, to musimy zadbać pozycjonowanie strony w organicznych wynikach wyszukiwania właśnie na hasła z tym związane.
W dodatku, im szybciej zrozumiemy szereg fraz kluczowych odnoszących się bezpośrednio do swojej działalności, tym szybciej będziemy mogli rozpocząć poprawę widoczności w wynikach organicznych.
Możemy to zrobić na różne sposoby, a najlepszym sposobem na to, by zrozumieć, jak nasza strona może pozycjonować się w danym regionie, a także globalnie jest audyt SEO.
Jeśli chcemy jednak sami uzmysłowić sobie, jakie słowa kluczowe będą pasować do naszej oferty, warto skorzystać z narzędzia Google nazywającego się planer słów kluczowych.

Regionalny link building
Ważnym działaniem dla SEO lokalnego jest zadbanie o odpowiednie zaplecze linków z miejscowych serwisowych prowadzących do naszej strony internetowej – linki możemy pozyskiwać z lokalnych gazet, portali informacyjnych czy innych zaprzyjaźnionych z nami firm działających na regionalnym rynku.
Kolejnym działaniem przynoszącym duży efekt w pozycjonowaniu lokalnym jest obecność naszej strony internetowej w internetowych katalogach firm – czyli stronach, które specjalizują się w katalogowaniu firm, takich jak PanoramaFirm czy BazaFirm.
Należy zaznaczyć jednak, iż takie katalogi nie zawsze dostępne są w zupełności za darmo – warto więc po pierwsze zadbać o to, aby być widocznym we wszystkich możliwych katalogach oferujących dodanie wpisu za darmo, a po drugie określić sobie jakiś miesięczny budżet, jaki chcemy przeznaczyć na płatne katalogi, które najczęściej przekazują większą moc “SEO” niż katalogi darmowe.
Opinie widoczne w Mapach Google
Aby zdobyć lokalnych klientów warto również zadbać o pozytywne opinie Google – nie mówimy tu oczywiście o działaniach nieuczciwych jak kupowanie opinii, tylko zachęcanie naszych klientów, którzy skorzystali z usług lub produktów naszej firmy, aby pozostawili ocenę w naszej wizytówce – i aby była to ocena z jakimkolwiek komentarzem.

Warto zaproponować im na przykład jakiś kod rabatowy na następne zakupy lub realizację za usług w zamian za opinię.
Dobre oceny naszej firmy znacznie poprawiają widoczność w wynikach lokalnych – każdy komentarz pozostawiony przez klienta w Twojej wizytówce to unikalna fraza SEO z tzw. długim ogonem, która w dodatku kieruje ruch do Twojej strony internetowej.
Musimy pamiętać, że wielu potencjalnych klientów, którzy byli zadowoleni z danej usługi czy produktów nie zostawia opinii, gdyż po prostu o tym zapomina, dlatego warto zadbać o sposoby aktywizowania klientów w celu pozyskania tych opinii – mówimy tu nie tylko o tym, iż wpływa to dobrze na wyniki pozycjonowania lokalnego, ale także o tym, że inni potencjalni klienci zwracają uwagę na opinie, kiedy zastanawiają się, z jakiej firmy skorzystać – i to nie tylko jeśli chodzi pozycjonowanie lokalne w obrębie danego regionu, ale także w całej sieci internet.
Działanie wspierające pozycjonowanie lokalne
Omówiliśmy już wszystkie rzeczy, które mogą mieć wpływ na lokalne SEO.
Jako właściciel firmy powinieneś mieć już wystarczającą wiedzę w kwestii tego, jak Mapy Google wpływają na pozycjonowanie na rynku lokalnym w wyszukiwarce Google oraz jak dokładnie takie lokalne pozycjonowanie wpływa na widoczność w Google Maps.
Oprócz wyżej wymienionych działań, możemy przeprowadzić szereg aktywności, które nie wpłyną bezpośrednio na wyniki w wyszukiwarce, ale sprawią, iż klienci dużo chętniej skorzystają z usług naszej firmy.
W dzisiejszych czasach zarówno pozycjonowanie globalne, jak i lokalne pozycjonowanie to tylko jedna z rzeczy, które powinieneś robić, aby Twoja firma odpowiednio rozwijała się w internecie.
Oto kilka z działań, którymi warto wspierać swój biznes w internecie:
- obecność w mediach społecznościowych
- automatyzacja marketingu
- remarketing
- e-mail marketing
- SEO w ujęciu globalnym
- Google Ads / reklama w social mediach
POZYSKUJ RUCH REGIONALNY
Sprzedajesz lokalnie?
Skontaktuj się z nami i daj się znaleźć klientom ze swojej okolicy.