SEO - marketing internetowy w wyszukiwarkach

SEO

SEO (z ang. Search Engine Optimization, czyli optymalizacja wyszukiwarek internetowych), to szereg działań optymalizacyjnych, których głównym celem jest zwiększenie widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe.

Umów się na darmową konsultację SEO

Off-Page SEO

Istotną częścią każdej skutecznej strategii SEO jest budowanie profilu linków zewnętrznych, aby zwiększyć "autorytet" naszej witryny internetowej w wyszukiwarce Google. 

On-Page SEO

Twoje treści muszą być nie tylko odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarkę Google, ale także pod klienta. Unikalna treść to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google. 

Optymalizacja kodu źródłowego

Oferujemy pełen zakres usług programistycznych, wraz z optymalizacją i dostosowaniem strony do najnowszych algorytmów Google. 

seo rezultaty

 

SEO – słowo kluczowe, które wiele znaczy

Proces optymalizacji strony internetowej to doskonały sposób, aby zdobyć potencjalnych klientów stricte zainteresowanych naszym biznesem.

Tym niemniej, optymalizacja SEO nie jest procesem, który z miejsca wywinduje naszą stronę internetową na pierwsze pozycje w Google.

Jeśli jeszcze nie do końca rozumiesz, czym jest SEO, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym kompletnym przewodnikiem po SEO – dowiesz się z niego, jakie działania SEO trzeba podejmować, aby uwidocznić swą obecność w wyszukiwarkach internetowych.

Zawartość strony Ukryj

SEO – czym naprawdę jest marketing wyszukiwarek internetowych?

Omówiliśmy wyżej podstawową definicję SEO. Aby jednak zrozumieć naprawdę, czym dokładnie są działania SEO, należy najpierw zrozumieć, jak działa wyszukiwarka Google.

wyniki wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych

Czy zastanawiałeś się kiedyś wpisując w Google frazę, dlaczego wyniki wyszukiwania są takie a nie inne? Co wpływa na to, że Google jedne wyniki wyświetla wyżej, a drugie niżej?

Reklama vs. optymalizacja SEO w praktyce

Aby dobrze zobrazować, czym SEO jest, a czym SEO nie jest, musimy wziąć sobie konkretne frazy kluczowe i zrobić z nich przykład. Fraza, którą bierzemy pod lupę to “spodnie męskie”.

sem - searche engine marketing

Jak widzimy w praktyce, mamy tutaj prawdziwy armagedon informacji ze strony Google.

Aby lepiej uzmysłowić Ci, jak wyszukiwarki internetowe przekazują nam rezultat w wynikach wyszukiwania, podzieliliśmy powyższy blok na trzy kwadraty.

Dwa z nich są czarne – to bloki reklamowe, na które SEO nie ma żadnego wpływu. Kliknięcie w ten blok spowoduje, iż firma, w której ofertę kliknąłeś zapłaci za to określoną stawkę – niezależnie, czy wybrałeś rezultat tekstowy prezentujący się bezpośrednio pod wpisywanym hasłem, czy może blok produktowy z prawej.

W blokach tych możesz pojawić się w każdej chwili, nawet dziś – wystarczy skorzystać z Google Ads, które jest częścią działań SEM (z ang. Search Engine Marketing).

Działania SEM poprzez Google Ads działają w ramach określonego przez nas budżetu dziennego, który, jeśli się wyczerpie w ramach czasowych lub finansowych – strona po prostu przestanie się pojawiać. Płatne wyniki wyszukiwania zawsze pojawiają się nad wynikami SEO.

Zielony blok zaś, który zaczyna się na dole od portalu Allegro.pl to organiczny wynik wyszukiwania, na który właśnie główny wpływ ma SEO.

SEO – krok po kroku

Rozumiesz już, jak poszczególne strony internetowe znalazły się w płatnych wynikach wyszukiwania – po prostu za to zapłaciły i setki tysięcy stron na całym świecie codziennie płaci za to, by być obecnym w blokach reklamowych Google. Jak więc sprawa się ma z tymi organicznymi wynikami, dlaczego na pierwszym miejscu jest Allegro.pl, a na drugim denley.pl?

I tu właśnie wchodzi SEO – algorytmy wyszukiwarek internetowych, nazywane również robotami indeksującymi (tzw. roboty Google) codziennie przeszukują cały internet w poszukiwaniu stron internetowych dopasowanych do określonych fraz kluczowych, by potem pokazać najlepsze wg siebie strony w wynikach wyszukiwania jak najwyżej.

analiza słów kluczowych
Planer słów kluczowych od Google to świetne narzędzie do określenia, jakich fraz poszukują ludzie w internecie.

Każde działanie SEO należy poprzedzić gruntowną analizą słów kluczowych – służy do tego narzędzie od Google nazywające się “Planer słów kluczowych”.

Przy czym zaznaczmy tutaj, że Google nie prowadzi żadnego wewnętrznego rankingu stron internetowych ustalanego przez pracowników – pozycje poszczególnych stron zależą od tylko i wyłącznie od automatycznych algorytmów Google.

Algorytm wyszukiwarki odpowiedzialny jest zarówno za prezentowanie stron na poszczególnych pozycjach, jak i codzienną i nieustanną analizę czynników wszystkich zaindeksowanych stron na świecie. W dodatku, pozycje stron są dopasowane zawsze pod kątem poszczególnych słów kluczowych.

Co to dla nas oznacza w praktyce?

Oznacza to tyle, prezentując na powyższym przykładzie, iż to, że na frazę kluczową “spodnie męskie” dwa pierwsze wyniki to Allegro.pl oraz Denley.pl nie znaczy wcale, że na inne frazy kluczowe – nawet związane z tą samą branżą – również te właśnie portale będą przodowały, na co najlepszym dowodem jest poniże zdjęcie.

search engine optimization - słowa kluczowe w organicznych wynikach wyszukiwania

Widzimy wyraźnie, iż na frazę kluczową “koszulki” – pomimo, iż jest ona również ściśle związana z branżą odzieżową – żadna z wcześniejszych stron internetowych nie wyświetla się w TOP3.

Co wpływa na Search Engine Optimization?

Wyjaśniliśmy więc już, jak, dlaczego i gdzie plasują się wyniki wyszukiwania z SEO, a także co odróżnia je od SEM. Teraz zostało tylko wyjaśnić nam, co wpływa na pozycjonowanie stron na poszczególne frazy kluczowe.

W najogólniejszym skrócie, na pozycjonowanie strony w Google wpływ ma ogólna optymalizacja SEO, w tym:

  • wydajność strony
  • optymalizacja grafik
  • optymalizacja techniczna
  • struktura strony internetowej
  • optymalizacja kodu źródłowego
  • odpowiednie linkowanie wewnętrzne
  • słowa kluczowe oraz ich częstotliwość
  • optymalizacja strony internetowej pod kątem programistycznym
  • content marketing – optymalizacja treści pisanych na naszej stronie
  • linkowanie zewnętrzne, czyli profil linków, które odsyłają do naszej strony internetowej

Wszystkie te czynniki to optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych, czyli nasze SEO. Podzielić je możemy na dwie kategorie – off page seo (czyli prace, które wykonujemy na zewnątrz, jak np. link building zewnętrzny) oraz on page SEO – czyli prace wykonywane bezpośrednio w naszej witrynie.

on page SEO vs. off page SEO
Różnice między on page SEO i off page SEO

Wydajność strony

Wydajność strony najczęściej powiązana jest ściśle z tym, jak zoptymalizowana jest ona pod względem PageSpeed Google, czyli wskaźników szybkości naszej strony.

Page Speed to wskaźniki Google, które obliczają całkowity czas ładowania się strony internetowej. Jest to jeden z czynników rankingowych Google.

audyt SEO pod względem szybkości
Wyniki z narzędzia PageSpeed od Google. Rezultat między 90 a 100 oznacza, że strona spełnia wszystkie wymagania Google.

Możemy za darmo sprawdzić każdą stronę internetową na świecie, wpisując jej adres URL w narzędziu Google.

Zdjęcia i grafiki a SEO

Moc grafik w SEO jest bardzo niedoceniona – a zaczynają one odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę.

Są one często używane najczęściej do prezentacji produktów czy oferty danej firmy. Bardzo często jednak właściciele stron zapominają lub nie wiedzą, iż zdjęcia muszą być także odpowiednio zoptymalizowane pod SEO.

Czterema najważniejszymi czynnikami dla wyszukiwarki Google, jeśli chodzi o grafiki jest jej rozmiar, format, atrybut ALT oraz atrybut TITLE.

Pierwsze dwa mają odniesienie bezpośrednio do szybkości wczytywania strony, a co za tym idzie wydajności. Im mniejszy rozmiar obrazka, tym szybciej się on załaduje. Jeśli chodzi zaś o jego format – warto używać formatów nowej generacji takich jak .webp.

Nie zawsze jednak możemy je stosować – jeśli np. chcemy, by nasze zdjęcia na karcie produktu nie zawierały żadnego tła, będziemy musieli wstawić je w formacie .png.

Atrybut ALT to opis grafiki, przeznaczony dla robotów indeksujących – informuje roboty, jaka jest zawartość obrazu, natomiast TITLE to tytuł zdjęcia, który jest widoczny na stronie po najechaniu kursorem myszki na dany obrazek.

słowo kluczowe w grafikach
Wypełnianie poszczególnych atrybutów obrazka w WordPress.

Dzięki uzupełnieniu atrybutów ALT czy TITLE nasz obraz będzie mógł wyświetlać się w graficznych wynikach wyszukiwania na określone słowo kluczowe, co wiąże się bezpośrednio ze zwiększeniem ruchu na Twojej stronie.

Optymalizacja techniczna SEO

Optymalizacja techniczna (inaczej techniczne SEO) polega na naprawie najważniejszych błędów od strony technicznej na naszej stronie internetowej.

Innymi słowy oznacza ono każde działanie ingerujące bezpośrednio w kod źródłowy strony. Jest to zadanie dla programistów.

Struktura strony internetowej

Struktura strony to sposób organizacji poszczególnych treści – np. artykułów, produktów, kategorii – w witrynie.

Zależnie od złożoności witryny, struktura może być prosta, kilkupoziomowa, ale i bardziej skomplikowana, wielopoziomowa. Struktura strony powinna być zawsze jak najbardziej logiczna i powinna umożliwiać jak najsprawniejszą nawigację dla klienta wewnątrz strony.

Optymalizacja kodu źródłowego

Wyróżnia się tym, iż w przeciwieństwie do optymalizacji technicznej, optymalizacja ta nie jest wykonywana na poziomie kodu źródłowego strony, lecz w jej wewnętrznej strukturze.

Linkowanie wewnętrzne

Na linkowanie wewnętrzne największy wpływ ma odpowiednio zaprojektowane menu, mapa strony, którą przesyłamy w Google Search Console, odpowiednią strukturalizację danych dla robotów Google, paginacja, sekcje produktów oraz wszelkie inne rzeczy, które służą w naszej stronie jako “drogowskazy”.

Słowa kluczowe oraz ich częstotliwość

Słowa kluczowe, jak sama nazwa wskazuje, mają pierwszoplanowe znaczenie w przypadku Search Engine Optimization. To one determinują, na jakie frazy kluczowe możemy w ogóle pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie stron należy zawsze zacząć od analizy pod kątem określonych słów kluczowych, które muszą być ściśle powiązane z naszą ofertą oraz tym, czego szukają użytkownicy w Google.

Analiza słów kluczowych może być przeprowadzona za pomocą narzędzia Google – planera słów kluczowych, które pokaże nam, jakie hasła oraz frazy kluczowe najczęściej wpisują użytkownicy w wyszukiwace.

Optymalizacja strony internetowej pod kątem programistycznym

SEO pod względem programistycznym to również temat rzeka. Praca programistów polega najczęściej na usuwaniu błędów z kodu strony, które mają negatywny wpływ na pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania.

Content marketing – optymalizacja treści pisanych na naszej stronie

Content marketing to temat tak szeroki, że nie sposób zmieścić się w jednym akapicie.

W najogólniejszym skrócie polega on na pisaniu odpowiednich treści na naszą stronę internetową – opisów produktów, opisów kategorii, artykułów, które zainteresują naszych klientów.

Samo pisanie jednak to nie wszystko – w skład optymalizacji treści treści wchodzi dobór słów kluczowych, struktura, odpowiednie zastosowane nagłówków czy wyżej wspomniane linkowanie wewnętrzne.

Aby dokładnie wyjaśnić temat linkowania zewnętrznego, musimy wiedzieć, czym jest tzw. profil linków.

pozycjonowanie stron - audyt seo pod względem analizy profilu linków
Analiza profilu linków strony internetowej za pomocą płatnego narzędzia SEMRUSH.

Profil linków to ogólna ocena jakości wszystkich witryn, które posiadają link do naszej strony internetowej. Innymi słowy – każdy link, który w internecie prowadzi do naszej witryny ma jakąś wartość.

Wartość ta jest różna w zależności od tego, jaki wskaźnik DR (czyli domain rating) ma witryna odsyłająca do naszej strony.

Może ona mieć wskaźnik od 0 do 100, gdzie 0 oznacza absolutnie bezwartościowy, wręcz toksyczny link, a 100 oznacza profil linków o najwyższym autorytecie i tym samym mocy. Audyt SEO powinien zawierać wszystkie analizy profilu linków zewnętrznych.

Link building polega na zdobywaniu w sposób naturalny lub nienaturalny linków prowadzących do naszej strony. Im więcej jest takich linków, tym wyraźniejszy jest to sygnał dla Google’a, iż nasza strona jest wartościowa.

Linki mogą mieć różną “moc” i wartość – jedne nam mogą pomóc bardziej, inne zdecydowanie mniej.

Największe błędy SEO

Wymieniliśmy powyżej działania, które mają największy wpływ na rezultaty w wynikach wyszukiwania.

W kolejnych akapitach przyjrzymy się najczęstszym błędom, jakie są popełniane w kwestii SEO – zarówno przez osoby nie mające doświadczenia w temacie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, jak i przeróżnych agencji SEO, które obiecują złote gruszki na wierzbie, a często nie mają żadnego pojęcia, jak odpowiednio przeprowadzić działania SEO.

Brak strategii SEO

Brak strategii SEO lub nieodpowiednia strategia to podstawowe błędy popełniane na etapie początkowym, które długofalowo bardzo negatywnie oddziałują na wszelkie podejmowane działania SEO.

Strategia marketingowa jest kluczowym elementem działania, gdyż jeśli na jej etapie zostaną popełnione błędy, to nawet odpowiednie treści czy optymalizacje strony nie przyniosą żadnych oczekiwanych rezultatów. Działanie “na czuja” w przypadku wyszukiwarki Google to po prostu strata pieniędzy i czasu.

Brak przeprowadzenia audytu SEO

Odpowiednio przygotowany audyt SEO to kluczowa rzecz pozycjonowanej strony. Pozwala on bowiem zapoznać się z aktualną kondycją Twojej witryny, wskazać jej mocne i słabe strony ze wskazaniem na konkretne podstrony serwisu internetowego. Audyt pozwala dokładnie zrozumieć nam, jakich prac oraz w jakim nakładzie wymaga nasz projekt.

Brak analizy konkurencji

Jeśli zaczynasz dopiero proces budowania ruchu z organicznych wyników wyszukiwania, niezależnie od branży w jakiej działasz – ktoś już to prawdopodobnie zrobił za Ciebie, tylko na innej witrynie. Ktoś już jest w TOP3 i jakoś tam się dostał.

Wzorowanie się na działaniach konkurencji z naszej branży, której mechanizmy pozwoliły znaleźć się w TOP3 Google na słowa kluczowe, którymi jesteśmy zainteresowani jest podstawowym elementem strategii jeśli chodzi o engine marketing.

Zły dobór słów kluczowych

Zły dobór słów kluczowych może nas kosztować czas i pieniądze poświęcone na optymalizacje fraz kluczowych, które nie przyniosą nam żadnego ruchu. Zawsze korzystaj ze słów kluczowych, które są najczęściej wyszukiwane w ramach oferty Twojego sklepu.

Optymalizacja contentu wyłącznie pod SEO

Bardzo często zdarza się, że proces optymalizacji strony internetowej względem content marketingu jest robiony wyłącznie pod roboty Google, a co za tym idzie nie uwzględnia tego, iż koniec końców w każdej strategii marketingowej liczy się rezultat, którym najczęściej ma być sprzedaż.

Optymalizacja treści nie może być wykonywana wyłącznie dla wyszukiwarki Google – to klient kupuje, nie wyszukiwarka Google.

Tak więc jeśli napisałeś artykuł, który ma 5000 słów, jest wspaniale zoptymalizowany pod kątem tekstowym, pamiętaj, że umieszczenie odpowiedniej ilości słów kluczowych czy dobre linkowanie wewnętrzne to nie wszystko.

Zbyt długi artykuł może zniechęcić potencjalnych klientów.

Optymalizacja SEO pod kątem wyszukiwarek internetowych
Automatyczna analiza artykułu napisanego przez jednego z naszych klientów przed rozpoczęciem współpracy z nami.

W końcowym rezultacie to klient wchodzi na Twoją stronę z tej wyszukiwarki Google i nie będzie on zwracał uwagi, ile razy użyłeś słowa kluczowego w tym artykule – będzie interesować go tylko to, czy Twoja treść rozwiązuje jego problem w sposób dla niego zrozumiały.

Zobacz też: SXO

Każdy artykuł musi mieć przejrzysty lead generation, który zachęci potencjalnych klientów do interakcji końcowej z Twoją witryną.

Artykuły powinny być optymalizowane zawsze pod względem czterech czynników:

  • SEO
  • czytelność
  • oryginalność
  • sposób komunikacji z odbiorcami

SEO oznacza optymalizację tekstu stricte pod wyszukiwarki internetowe, czytelność oznacza łatwość oraz przejrzystość, z jaką dany czytelnik może przeczytać i przyswoić dany tekst, oryginalność oznacza unikalność treści, a sposób komunikacji z odbiorcami oznacza styl, w jaki marka komunikuje się ze swoimi odbiorcami – im bardziej jest zrozumiały, tym lepiej.

Zobacz też: Lead generation – 5 sposobów na pozyskiwanie klientów

Powielanie tagu TITLE i META DESCRIPTION

Brzmi groźnie? Bez obaw – TITLE to po prostu tytuł strony, natomiast META DESCRIPTION, to opis, jaki pojawia się w wyszukiwarce Google.

SEO pomaga w topowych wynikach wyszukiwania

Tytuł strony – tag TITLE

Musimy od razu zaznaczyć, że tytuł strony ma kluczowe znaczenie w organicznych wynikach wyszukiwania – jest on jednym z silniejszych czynników rankingowych on-site, jaki algorytm Google bierze pod uwagę.

Często to właśnie te ogólne słowa kluczowe użyte w tagu TITLE determinują to, na jakie frazy strona internetowa zdobędzie rezultaty.

Powielanie tego tagu na różnych stronach jest obecnie jednym z największych błędów popełnianych przez amatorów przy okazji optymalizacji strony – należy zaznaczyć, iż duplikacja tagu TITLE wcale nie przyniesie takiego rezultatu, jak większość początkujących myśli, iż Google będzie widzieć, że mamy więcej “odpowiedzi” na dane słowa kluczowe – będzie dokładnie odwrotnie.

Google, jeśli nie wybierzemy strony kanonicznej, nie będzie wiedzieć, który tag TITLE jest prawidłowy – i może skończyć się tym, że nasze strony będą rywalizowały na zmianę o miejsca w wyszukiwarce na daną frazę kluczową, raz pojawiając się użytkownikom w jednej wersji, a raz w drugiej. To zjawisko ma swoją fachową nazwę – kanibalizacja treści.

Co gorsza, Google może wyindeksować nam z wyszukiwarki jedną z wersji stron, co poskutkuje tym, iż nie będzie ona w ogóle widoczna w Google.

Opis strony – tag META DESCRITPION

O ile TITLE ma kluczowe znaczenie w SEO, o tyle tag meta description nie jest czynnikiem rankingowym – treść w nich zawarta nie ma żadnego wpływu na ranking pod kątem wyszukiwarek.

Tym niemniej jednak nie oznacza to, iż nie warto ich optymalizować – to właśnie ciekawy opis może być dla użytkownika “zachętą” do tego, by sprowadzić na swoją stronę potencjalnych klientów.

Opis pełni rolę reklamy tego, co użytkownik może znaleźć na Twojej stronie. Odpowiednio skonstruowany polepszy nasz CTR – czyli procent klikalności, jaką nasz wynik wyszukiwania osiąga z wyszukiwarki Google.

Ciekawostka: Dawniej tag meta description był brany pod uwagę do ustalania rankingu stron internetowych pod względem SEO – Google postanowiło jednak, iż się to zmieni. Stało się tak, ponieważ użytkownicy zamiast tworzyć w nim interesującą treść, zapychali cały tag słowami kluczowymi, by manipulować wynikami wyszukiwania.

Duplicate content

Duplikacja treści występuje wtedy, gdy dana treść występuje minimum w dwóch miejscach na stronie w dokładnie takiej samej strukturze.

Powtarzanie tej samej treści stanowi duży problem zwłaszcza w sklepach, które posiadają setki lub nawet tysiące podobnych do siebie produktów. Unikalna treść to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google, dlatego powinniśmy dążyć do jak największego zminimalizowania ryzyka zjawiska, jakim jest duplicate content.

W dodatku musimy wiedzieć, iż w SEO problem duplicate content nie odbywa się jedynie w obrębie naszej domeny – może się on zdarzyć także między domenami. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy jedna strona kopiuje od drugiej jej treści, najczęściej bez jej wiedzy.

Jeśli mamy pewność, iż ktoś kopiuje od nas nasze treści, możemy spróbować się skontaktować z webmasterem danej strony i poprosić go o usunięcie – jest to najbardziej łagodna forma działania. Jeśli to nie pomoże, możemy zgłosić do Google takie działanie pod tym adresem.

Nieodpowiednia agencja SEO

Słowo “agencja SEO” zaczęło w ostatnich latach mieć niemalże znaczenie pejoratywne, szczególnie dla tych ludzi, którzy spotykali się często z nieuczciwymi agencjami, których naprawdę jest od groma.

Nie będziemy tu oczywiście robi żadnej czarnej listy agencji, których opinie w internecie jasno wskazują, iż nie nadają się one do żadnego pozycjonowania stron internetowych, ale musisz wiedzieć, jakie są czerwone flagi w przypadku usługi SEO oferowanej przez kogokolwiek – czy to agencję, freelancera, czy jakiejkolwiek innej osoby zajmującej się SEO.

Obietnice osiągnięcia wysokich pozycji

Jeśli ktokolwiek w tej branży mówi Ci, że jest w stanie przeprowadzić Ci taką optymalizację strony, że na najważniejsze dla siebie słowa kluczowe pod kątem SEO i sprzedaży, niezależnie ile by ich było, będziesz w topie wyszukiwarki Google – ten ktoś albo jest cudotwórcą, albo kłamie. Najczęściej niestety to drugie.

Musisz zrozumieć, iż proces budowania ruchu z organicznych wyników wyszukiwania nigdy niczego nie gwarantuje – a w szczególności zajęcia określonych pozycji.

Zwrot z inwestycji – czy da się to zmierzyć?

Optymalizacja w SEO jest czymś nie do końca mierzalnym w aspekcie szczegółowości – oznacza to tyle, że nawet jeśli Twoja strona będzie zaopatrywana w najlepsze treści, zostanie zoptymalizowana pod względem programistycznym na najwyższym poziomie oraz zapewnisz jej w ramach off page SEO świetny profil linków, który będzie pochodził tylko z domen o bardzo wysokim rankingu – wcale nie musi to oznaczać wbicia się do TOP10 fraz kluczowych, których Ci zależy.

To jednak, że nigdy nie można być pewnym do końca, w jaki sposób naszą całą pracę potraktują algorytmy Google nie znaczy też, że SEO to wróżenie z fusów.

SEO to inwestycja, nie gwarancja

Dlaczego? Z dwóch powodów.

Po pierwsze, jeśli zaczynasz mając stronę, której pozycja w wyszukiwarce Google plasuje się ok. 50 miejsca, ale zatrudnisz najlepszą agencję na świecie, która zrobi kapitalną prace przez pół roku, napisze i zoptymalizuje wiele treści, zbuduje Ci świetny profil linków pod kątem SEO i zwiększy znacznie widoczność w Google – nie jesteś w stanie i tak przewidzieć, co w tym czasie zrobi Twoje konkurencja, która już w tym momencie jest wyżej.

Po drugie – z punktu widzenia SEO, w pozycjonowaniu stron nie ma nic pewnego. To, że ktoś zoptymalizuje Ci stronę w najlepszy możliwy sposób pod kątem wyszukiwarek internetowych wcale nie musi przynieść oczekiwanego efektu.

Efekt w długofalowej strategii SEO nie może nigdy być czymś konkretnym i zakładanym z góry nie oznacza to oczywiście, żeby nic sobie nie zakładać.

Po prostu to zawsze musi być określona skala, którą musimy sobie założyć, że określone działania mogą przynieść rezultaty od tego pewnego minimalnego poziomu do maksymalnego poziomu.

Długoterminowe umowy SEO i terminy wypowiedzeń

To największy “red flag” z możliwych. Jeśli ktoś proponuje Ci umowę na rok czasu, dwa lata, w której są długie terminy wypowiedzeń albo samo wypowiedzenie wiąże się z płaceniem jakichkolwiek kar za przedterminowe zerwanie umowy – uciekaj czym prędzej.

Wśród wielu agencji usług SEO do dziś jest to powszechna praktyka. Tak skonstruowana umowa pozbawia tak naprawdę klienta jakiejkolwiek kontroli nad pracami oraz ich jakością.

Kontrola jakości prac SEO – przykład z życia

Wyobraź sobie bowiem sytuację, iż chcesz zatrudnić kogoś do swojej firmy – załóżmy do działu sprzedaży – poznajesz nowego człowieka, który przychodzi do Ciebie na rozmowę o pracę.

Zazwyczaj nowi ludzie są zatrudniani na okres próbny, prawda? Dzieje się tak, bo mimo tego, co sami o sobie mówią, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania do nowopoznanych osób, szczególnie w środowisku pracy.

Tym niemniej, ten potencjalny pracownik obiecuje Ci złote góry, sprzedaż się zwiększy, zdobędziesz więcej potencjalnych klientów, Twoja firma będzie więcej zarabiać – no generalnie wszystko będzie super, ale stawia jeden warunek.

Musisz od razu zatrudnić go na dwa lata, podpisać z nim umowę B2B i w razie Twojego przedterminowego wycofania się z tej umowy – płacisz niesamowite kary, które de facto mogą kosztować Cię jeszcze więcej niż cały jego okres zatrudnienia. Brzmi podejrzanie?

No właśnie – do dziś jest to czarną praktyką wielu agencji SEO. Jasne, argument, iż optymalizacja treści strony i samo pozycjonowanie strony jest procesem długotrwałym jest jak najbardziej prawidłowy – natomiast dobra agencja nie musi zabezpieczać się takimi zapisami, gdyż pierwsze realne efekty można osiągnąć między 3 a 6 miesiącem działań.

Tak więc uczciwa agencja powinna proponować Ci zawsze umowę na czas określony lub nieokreślony z miesięcznym czasem wypowiedzenia i bez żadnych kar za samo wypowiedzenie.

Optymalizacja SEO w wyszukiwarkach internetowych

Jeśli zapoznałeś się z całym materiałem powyżej i jest to Twoja pierwsza styczność z praktyczną wiedzą o SEO, to optymalizacja w wyszukiwarkach może wydawać Ci się niesamowicie skomplikowana.

W praktyce nie są to żadne magiczne działania i przy zastosowaniu odpowiedniej strategii, działania SEO są stosunkowo przejrzyste. Musimy jednak wspomnieć też, że w grę wchodzi nie tylko optymalizacja strony pod wyszukiwarki internetowe – najważniejszy w tym wszystkim jest klient.

Koniec końców to on, a nie wyszukiwarka podejmuje decyzję, czy kliknie w daną treść, czy ona go zainteresuje, czy rozwiąże jego problem oraz czy został na tyle zachęcony, by skorzystać z usług lub produktów właśnie naszej firmy.

SEO i pozycjonowanie – czy to to samo?

Można by rzecz – ile ludzi, tyle opinii. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – światopoglądy przewijające się w branży są podzielone.

Niektórzy twierdzą, że SEO i pozycjonowanie, tudzież optymalizacja strony stosują się zamiennie – inni jednak uważają, że SEO skupia się tylko na optymalizacji samej strony, zaś poprzez frazę “pozycjonowanie stron” rozumieją proces zdobywania linków odsyłających do naszej witryny.

Tym niemniej prawda jest gdzieś po środku – wszystkie działania mające na celu zwiększenie widoczności są uważane za SEO. Biorąc pod uwagę rodział on-page SEO oraz off-page SEO można stwierdzić, że jest to prawda.

Koncepcje, jakie niesie ze sobą SEO oraz samo pozycjonowanie stron internetowych są bardzo do siebie zbliżone i koniec końców nieważne, jak nazwiemy proces budowania widoczności witryny w ramach określonych fraz kluczowych.

Narzędzia stosowane w SEO

Optymalizacja stron to proces wręcz nieustanny, a to dlatego, że musimy dostosowywać stale strone do zmieniających się algorytmów Google. Narzędzia SEO możemy podzielić na dwie części – płatne i bezpłatne.

Bezpłatne narzędzia SEO

Google Search Console

To podstawowa platforma stworzona przez Google i udostępniona właścicielom stron internetowych w całości za darmo. W jej skład wchodzi wiele narzędzi, które pozwalają monitorować nam ogólny stan naszej witryny, problemów z nią związanych czy też jej ogólną skuteczność. Jest to podstawowe narzędzie każdego, kto para się SEO.

Google Analytics

Google Analytics jest kolejnym bezpłatnym narzędziem od amerykańskiego giganta, które jest niezwykle przydatne w SEO. Pozwala ono śledzić statystyki ruchu dla naszej witryny oraz szczegółowe zachowania osób przebywających w obrębie naszej strony.

Analityka pozwala nam zrozumieć zachowania konsumentów oraz to, które działania przynoszą oczekiwane rezultaty, a które odrzucają potencjalnych klientów.

Google Trends pozwala zmierzyć częstotliwość wyszukiwania określonych słów kluczowych w zależności od czasu czy regionów. Jest ono niezwykle przydatnym narzędziem do tego, aby mierzyć aktualne wzrosty lub spadki trendów zainteresowań wśród internautów.

Answer The Public

To narzędzie, które generuje dla dowolnego zapytania, jakiego w nim użyjemy listę zapytań pokrewnych, jakie wpisują użytkownicy w Google. Sugestie fraz kluczowych podpowiadane przez Answer The Public bazują na automatycznych podpowiedziach, które generuje wyszukiwarka Google.

PageSpeed Insights i Lighthouse

PageSpeed Insights mierzy szybkość naszej strony względem urządzeń mobilnych oraz stacjonarnych. Lighthouse to narzędzie również od Google, które pozwala na przeprowadzenie automatycznego audytu SEO.

Google Mobile-Friendly Test

Narzędzie służące do tego, by sprawdzić kompatybilność strony internetowej z urządzeniami mobilnymi. Google już od jakiegoś kłacie nacisk na to, by strony WWW były zgodne z urządzeniami mobilnymi. Jeśli strona nie będzie dopasowana do małych ekranów – nawet najlepszy marketing mobilny Ci nie pomoże.

Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog SEO Spider to szybkie i zaawansowane narzędzie do audytu stron pod kątem SEO. Może być używane do przeszukiwania zarówno małych, jak i bardzo dużych stron, gdzie ręczne sprawdzanie każdej strony byłoby bardzo pracochłonne i łatwo można byłoby przeoczyć problem przekierowania lub duplikatu strony.

Xenu’s Link Sleuth to program komputerowy, który sprawdza strony internetowe pod kątem uszkodzonych hiperłączy.

Płatne narzędzia SEO

SEMRUSH

SEMRUSH jest jednym z najbardziej precyzyjnych i rozbudowanych narzędzi w zakresie marketingu internetowego – i to nie tylko jeśli chodzi o SEO. Pozwala na monitorowanie backlinków, kampanii Google Ads, Social Mediów czy inne szczegółowe analizy pod kątem pozycjonowania.

SENUTO

SENUTO jest polskim narzędziem, które jest przydatne w codziennym monitorowaniu widoczności naszej strony w wyszukiwarce Google oraz pozycji SEO, analizowaniu konkurencji i zbieraniu innych danych.

SEMSTORM

SEMSTORM również pozwala monitorować pozycje, analizować dane, konkurentów czy przeprowadzać audyty porównawcze.

AHREFS

Kolejne profesjonalne narzędzie SEO. AHREFS analizuje istniejące połączenia między witrynami i udostępnia dane porównawcze użytkownikowi.

Zakazane praktyki w SEO – black hat SEO

Black hat SEO to tzw. niedozwolone techniki pozycjonowania, które wykorzystują niektóre firmy. Przez słowo “niedozwolone” nie mamy na myśli, że są one zabronione w świetle prawa, tylko przez algorytm Google.

Black hat SEO może skupiać się na upychaniu słów kluczowych, maskowaniu treści, ukrywaniu ich, automatycznym generowaniu treści niskiej jakości czy systemach wymiany linków.

Odwrotnością black hat SEO jest white hat SEO – czyli zbiór działań z zakresu SEO, które są zgodne z wytycznymi Google.

Jak szybko zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania?

Każdy projekt zwiększania widoczności witryny w wyszukiwarkach powinien poprzedzać przekrojowy audyt SEO.

Audyt SEO pomoże nam dokładniej zrozumieć problemy na Twojej stronie – jak dokładnie powinna wyglądać optymalizacja stron, optymalizacja treści, czy i jakie strony kategorii stworzyć oraz w jakim stanie jest nasze techniczne SEO.

Jednakże marketing internetowy to nie tylko optymalizacja strony.

Przede wszystkim musimy zrozumieć, że jeśli zależy nam na szybkim zwiększeniu widoczności naszej strony dla określonych słów kluczowych, dużo lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w reklamy płatne. SEO często potrzebuje miesięcy na to, by się rozkręcić i dać jakikolwiek zwrot z inwestycji optymalizacji treści.

Pozycjonowanie SEO jest pracą długoterminową, która wymaga odpowiedniej strategii, cierpliwości oraz stałej pracy zarówno specjalistów zajmujących się optymalizacją strony, jak i ludzi z otoczenia samego sklepu internetowego, którzy rozumieją, w jaki sposób dotrzeć do klienta oraz jak realizować odpowiednio nakreśloną strategię SEO.

I najważniejsze – docelowym rezultatem SEO w przypadku sklepów internetowych nie ma być samo zwiększanie ilości wejść do serwisu z bezpłatnego kanału wyszukiwania, lecz zwiększenie zysku firmy, która inwestuje w SEO. Sam wzrost ruchu jest tylko drogą prowadzącą do tego, co ma być efektem końcowym – czyli zwiększeniu liczby klientów przychodzących z organicznych wyników wyszukiwania, którzy przyniosą konwersję.

FAQ SEO – najczęściej zadawane pytania

SEO — co to właściwie jest?

SEO to szereg działań mających doprowadzić do ogólnej optymalizacji Twojej strony internetowej w celu uzyskania bezpłatnego ruchu z wyszukiwarek internetowych.

Co obejmują działania SEO?

Optymalizacja strony internetowej obejmuje działania przeprowadzone na Twojej stronie internetowej, jak i poza Twoją stroną internetową.

Jak działa wyszukiwarka Google?

Wyszukiwarka Google działa w taki sposób, iż jej algorytmy przeszukują naszą stronę dzięki opublikowanym na niej treściom. Na ich podstawie wyszukiwarka ocenia, czy dana strona odpowiada zapytaniu wpisanemu w wyszukiwarkę czy też nie.

Czy warto inwestować w SEO?

Jeśli chcesz sprzedawać w internecie, to tak – warto inwestować w SEO. Musisz jednak pamiętać, że inwestycja w samo projektowanie stron internetowych nie zawsze przynosi oczekiwane zyski, gdyż jest to dopiero początek. Jest bardzo mało firm, które powinny ignorować optymalizację wyszukiwarek.

Jak zdobywać klientów dzięki Google?

Aby zdobywać klientów dzięki wyszukiwarce Google, musisz inwestować w SEO lub SEM. SEO to działania długoterminowe, mające zoptymalizować naszą stronę pod kątem bezpłatnych wyników wyszukiwania. SEM to Google Ads, czyli usługa reklamowa w wyszukiwarce Google.

Dlaczego SEO jest ważne?

Efektywna optymalizacja SEO pozwala zaistnieć naszej firmie w internecie, zainteresować klientów naszą ofertą, zmniejszyć znacznie budżety reklamowe i koniec końców zwiększyć naszą sprzedaż.

Czym różni się OFF-page SEO od ON-page SEO?

OFF-page SEO to działania podejmowane poza naszą witryną internetową, zaś ON-page SEO to proces optymalizacji treści na naszej witrynie.

Z czego składa się SEO?

SEO składa się z dwóch warstw podstawowych czyli on-site i off-site. Pierwsze działania obejmują dobór słów kluczowych oraz tworzenie contentu z nimi związanego. Drugie działania to pozyskiwanie linków z serwisów zewnętrznych do naszej witryny.

Oba te działania są czynnikami, które mają duży wpływ na końcową pozycję strony w wyszukiwarce. Czynniki te mogą w różny sposób wpływać na końcowy rezultat, w zależności od branży.

Główne czynniki SEO, jeśli chodzi o Offpage SEO to metoda pozyskiwania linku do naszej strony internetowej – w praktyce jest często znany jako pozycjonowanie stron internetowych, tzw. link building.

SEO – podsumowanie

Podsumowując, usługi SEO to właściwie niekończący się proces optymalizacji zarówno naszej strony internetowej, jak i linków odsyłających.

Optymalizacja od strony SEO naszej witryny jest jednak tylko częścią większej całości procesów marketingowych. Oprócz samego pozyskiwania klientów z SEO, musisz także zaangażować ich do tego stopnia, by chcieli podjąć interakcję zakupową właśnie z Twoją marką.

Aby działania SEO były więc odpowiednio skuteczne i nie skupiały się tylko i wyłącznie na zdobyciu uwagi klienta oraz jego zainteresowania, a prowadziły bezpośrednio do sprzedaży należy zbudować odpowiedni lejek sprzedażowy za pomocą odpowiedniej i przekrojowej strategii marketingu.

Opowiedz nam o swoim projekcie

Prowadzimy pełen zakres
profesjonalnych usług SEO